Дубове C
Останні новини
Пошук
Дубове
» » Знаний кондитер Марія Чендей-Савула з Дубового після виходу на пенсію створює оригінальні вишиті картини

Знаний кондитер Марія Чендей-Савула з Дубового після виходу на пенсію створює оригінальні вишиті картини

24 лип 2020, 21:12    redaktor
0 коментарів    1 459 переглядів
«Ми працю любимо, що в творчість перейшла…»
Коли кажуть про покликання людини, то найчастіше мають на увазі мистецьку чи інтелектуальну діяльність, які потребують вияву творчих здібностей. Однак креативність можна виявляти і в нібито звичній, повсякденній матеріальній, ремісничій діяльності. Наприклад, у кондитерській справі.

 Марія Василівна Чендей-Савула з дитинства любила займатися випічкою. Перший кулінарний витвір був створений Марією Василівною у 12-річному віці – це був святковий торт до дня народження мами Василини. Народні традиції кондитерства здавна були багатими на Закарпатті, ввібрали надбання багатьох національних кухонь, і їх з дитячих років засвоювала Марія Савула. Та вона прагнула досягнути в цій справі професійних вершин, а заодно розвинути її, доповнити здобутками світового кондитерського мистецтва. Саме мистецтва, коли виріб не лише смачнючий, а й викликає естетичне захоплення зовнішнім виглядом, довершеністю ліній і пропорцій.
Професійно працювати Марія Василівна почала з 17-річного віку, від 1959 року, в Дубівській їдальні сільпо. Потім за скеруванням вона вступила до Львівського кооперативного технікуму. Після завершення навчання певний час працювала кухарем в Ганичах, але не полишала мрії стати кондитером. І дуже швидко ця мрія реалізувалася: вже з 1963 року вона працювала у Дубівському кондитерському цеху. Аж по рік 1990-й. Працюючи кондитером, вона готувала виставки до різних свят: Восьмого березня, Дня Перемоги, Нового року, інших поточних свят. Свята були казенно-офіційними, але вироби – неординарними, готувалися не для начальства, не для «офіційних осіб», а для людей, які могли щиро розділити захоплення довершеністю кондитерських композицій. Дуже часто тоді споживспілка проводила виїзні виставки до сусідніх сіл і селищ, найчастіше – до Усть-Чорної. За спогадами дітей кондитера, виставки планувалися і готувалися заздалегідь. Марія Василівна реалізувала себе у своїй професії, її виставки-продажі згадують і досі, тому що вироби готувалися з любов’ю, натхненням, творчо і професійно. 


Найчастіше згадують її маленькі (а насправді – великого обсягу) шедеври – весільні торти, у кілька поверхів, із ляльковими нареченими. Навіть сьогодні, коли такі витвори стають звичними, вони викликають захоплення у тих, хто пам’ятає ці торти. А в ті часи такі архітектурні торти були справою незвичною, вражали своєю неординарністю. Якщо до цього додати, що всі інгредієнти тоді були натуральними, то можна стверджувати: вони були надзвичайно смачними, настільки, що зараз відтворити той смак уже неможливо. 
За свою плідну багаторічну працю Марія Чендей була удостоєна звання «Ветеран праці». Також вона отримала статус матері-героїні, виховавши п’ятьох дітей. Усі вони здобули вищу чи середню спеціальну освіту, є працьовитими, вихованими, гідними громадянами, шанованими у колі колег, друзів, односельчан. Звичайно, що у вихованні дітей гідним партнером був чоловік Марії Василівни – Іван Васильович Чендей, майстер на всі руки, чиї витвори й досі прикрашають вулиці й домівки Дубового. А зараз Марію Василівну тішать шестеро внуків, які всі (крім 11-річного Андрія) здобули вищу освіту, успішно реалізують себе не лише в різних куточках України, а й за кордоном. І не забувають про бабусю: вітають її зі святами, шлють подарунки, виявляючи любов і повагу. Серед шести внуків – тільки одна внучка, Настя. Саме їй бабуся прищепила любов до кондитерської справи, Настя ж творчо продовжує і розвиває передані навички, відповідальність і любов до справи.
Творча натура кондитера знайшла продовження у художній вишивці
Після виходу на пенсії Марія Василівна не полишала кондитерської справи, але вдавалася до неї вряди-годи, готуючи неповторні вироби до свят, ювілеїв, урочистих подій. Натомість творче ставлення до роботи знайшло продовження у художній вишивці. Результатом стало більше півсотні вишитих картин – не просто репродукцій, повторень чужих праць, а справді оригінальних, мистецьких полотен. Найчастіше це – пейзажні замальовки, насамперед місцевих карпатських краєвидів, відтворення біблійних мотивів, образів тощо.  Ці полотна здебільшого чималі за площею. Навіть механічне заповнення їх вишивкою вимагає значних зусиль, а якщо додати необхідність вивіряти кожен хрестик, кожен стібок, то можна лише уявити титанічність такої праці. Цей талант так само не залишився надбанням лише Марії Василівни – він передався усім трьом її донькам, кожна з яких має вже свою невеличку галерею. Серед цих галерей частина полотен – подарунки від матері, як стимул і взірець для подальшої творчості. 
Творчий потенціал верховинської культури знайшов продовження у кондитерстві й вишивці Марії Чендей, від неї передався дітям і внукам. Що може бути більшої втіхою для людини на схилі років?

dubove.info

Поділитися:

Коментарі
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.