Дубове C
Останні новини
Пошук
Дубове
» » З історії рідного краю: у храмі с. Красна зберігся унікальний іконостас

З історії рідного краю: у храмі с. Красна зберігся унікальний іконостас

06 лис 2019, 12:47    redaktor
0 коментарів    931 перегляд

У церкві Успіння Пресвятої Богородиці, що у с. Красна, зберігся іконостас, виконаний у 1879 році знаменитим закарпатським художником Ігнатієм Рошковичем.  Образи до церкви Успіння Пресвятої Богородиці написано на замовлення найбагатшого на той час  селянина Федора Носи. До речі,  за його фінансової підтримки було збудовано і  сам храм. Як свідчить напис на стрілчастій арці церкви, будівництво храму розпочато ще у  1861 році.

Мистецтвознавець Михайло Приймач у монографії «Церковне професійне малярство Закарпаття» пише, що син Федора Носи під час навчався в Ужгородській семінарії познайомився з художником Ігнатієм Рошковичем, який саме закінчував Школу декоративного мистецтва. Тож, за рекомендацією сина, у молодого, але перспективного художника Ігнатія Рошковича Федір  Носа замовив написати іконостас для храму у с. Красношора (нині – с.Красна). Точних відомостей про те, коли саме працював Ігнатій Рошкович над іконостасом немає. Науковці припускають, що роботу він міг розпочати ще під час навчання у Будапешті (1875).  А ось напис у церкві на образі Христа Вседержителя свідчить, що іконостас було освячено у 1879 році.


Мистецтвознавець так характеризує роботу художника: «Цей іконостас вирізняється особливою монументальністю, витриманий у стилі неоготики. Він, немов величезний орган, височіє у східній частині храму. Образи виконано олією і вписано у витягнуті готичні арки. Стрункість іконостаса перегукується  з архітектурними формами храму, що разом становлять чудовий зразок неготичного стилю на українських землях».

Професор, історик Сергій Федака у книзі «З історії християнства на Закарпатті»  пише: «У Красній церкву видно здаля. Це височезна, націлена у небо, дуже струнка споруда, чий фасад завершується ламаними сходинками. Всередині – єдиний на сьогодні у краї цілий іконостас, виконаний знаменитим Ігнатієм Рошковичем, чиїм іменем звалася колись набережна Незалежності в Ужгороді.»
Варто зазначити, що іконостас досить добре зберігся до наших днів завдяки тому, що впродовж майже півтора століття прихожани храму дбайливо ставляться до релігійної реліквії.  
Нині храм належить православній громаді.   

Р.S.: Народився Ігнатій  Рошкович у с. Славківці (нині Словаччина) у родині греко-католицького священика. У 1857 р. родина переїхала в Ужгород. Під час навчання в Ужгородській гімназії вчитель малювання Ференц Гевердле помітив художній хист учня і почав приватно навчати його. У 1875 р. Рошкович вступив до Будапештської академії мистецтв, де його вчителями були видатні угорські живописці Д. Бенцур (G. Benczúr) і Б. Секель (B. Sekel). Згодом учився також у Парижі, Мюнхені, Римі. З Італії художник повернувся у 1883 р. в Ужгород і працював тут учителем малювання. Із 1885 р. і до кінця життя місцем постійного проживання художника став Будапешт. Художник виконав численні храмові розписи у різних куточках Угорщини, Румунії, Словаччини. На Закарпатті його розписи з'явилися у церквах Ужгорода, Мукачева, Великої Копані. За релігійне малярство художник отримав кілька нагород, у тому числі державну Малу золоту медаль Угорщини у 1900 р.
Цікавий факт: у 2012 році на Театральній площі в Ужгороді було відкрито пам'ятник Ігнатію Рошковичу, на березі річки Уж. Точну копію пам'ятника було встановлено в Будапешті у 2014 році, на березі річки Дунай, поблизу Ланц-гід. Пам'ятники ідентичні – єдине, що їх відрізняє, це малюнок – в Ужгороді Рошкович малює старий Пішохідний міст, а в Будапешті – Ланц-гід.

Фото – з Вікіпедії.

Поділитися:

Коментарі
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.