Дубове C
Останні новини
Пошук
Дубове
» » В Усть-Чорній запалювали шайблики, святкуючи сонячне рівнодення

В Усть-Чорній запалювали шайблики, святкуючи сонячне рівнодення

22 чер 2018, 09:05    redaktor
0 коментарів    931 перегляд

21 червня в Усть-Чорній відбулося свято запалювання шайбликів, приурочене дню літнього сонцестояння (die Sonnenwende). Його започаткували переселенці з швейцарських Альп, яких у Карпати депортувала імператриця Марія-Терезія.

Ще за тиждень до свята юнаки готують шайблики. Це квадратні дощечки з твердих порід дерева довжиною десять сантиметрів і товщиною два сантиметри. Посередині отвір для довгих палок метрів з два. На пагорбі, що височіє над селищем, готують дрова, зносять шини для подальшого багаття і закопують кілок, до якого кріпиться дошка під кутом сорок п'ять градусів. Вже під час святкування з цієї споруди і будуть злітати розжарені у вогні шайблики з неймовірним серпом іскор у нічне небо, нагадуючи комету. Саме багаття символізує сонце, а феєричні шайблики – його проміння. Тож саме дійство символізує те, що небесне світило дарує людям своє тепло. Процес биття шайбликів проходить під запальну австрійську пісеньку, в якій згадується ім'я учасника, що б'є шайблик. І, якщо шайблик полетів вдало і далеко, він тішиться схвальними вигуками інших учасників розваги, а невдаха, у якого шайблик впав, мусить змиритися зі зневажливим сміхом. Інколи хлопець чи дівчина присвячує свій удар іншому учаснику в знак прихильності.

Це веселе і фантастичне свято, яке немає аналогів у регіоні, ще раз підкреслює єдність людини з природою та вірність устьчорнянців традиціям предків.

В’ячеслав Дикун.


Поділитися:

Коментарі
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.