Дубове C
Останні новини
Пошук
Дубове
» » Телевежа «Дубове»: від створення до сьогодення

Телевежа «Дубове»: від створення до сьогодення

15 травня 2018, 09:55    redaktor
0 коментарів    809 переглядів

Нині дізнатись про події у світі та Україні доволі легко. Достатньо зайти у Інтернет чи ввімкнути кабельне та супутникове телебачення, які дають доступ до кілька десятків, а то й сотень телеканалів, - й черпай інформацію.

Однак 15 років тому для мешканців району такого різномаїття джерел відеоінформації не було. Тільки три канали ефірного телебачення,  які ретранслювали станції та мережа мікроретрансляторів, мали змогу задовольнити глядача інформацією.  У ті часи ефірне телемовлення виконувало одну з найважливіших інформаційних функцій у телекомунікаційній системі країни. Хоча з появою новітніх технологій популярність ефірного ТБ зменшилась, та основну свою функцію  чотири станції - «Добрянське», «Красна», «Дубове» та «Лопухово» - й надалі активно виконують. 


Про історію створення та специфіку роботи однієї з супермоделей минулого століття, РТС «Дубове», ведемо розмову з працівником Миколою Івановичем БОЙЧУКОМ.   

За його словами, РСТ «Дубове» знаходиться на відстані 3,6 км. від центральної частини селища Дубове,  в  урочищі Делуц, на висоті 600 м над рівнем моря. Будівництво телевежі  було ініційовано ще у 1978 році першим директором ДП «ЗВВО»  Д. Д. Подольським. За фінансової підтримки вертолітного заводу було зведено будівлю станції, вежу та встановлено найновішу апаратуру – передатчик «РПДТА-Р». Радіус операцій ретранслятора поширювався на території Дубового, Тарасівки та частини Калин. А розпочала станція «Дубове» активно функціонувати вже на новорічні свята 1979 року. Спочатку місцеві жителі мали змогу переглядати єдину на той час ефірну програму Центрального телебачення, яка з часом стала називатися Всесоюзною. Згодом, на початку 80-х років, були запущені ще дві програми – українська  та ІІ союзна. З 90-х років й по нині  телевежа «Дубове» ретранслює 3 ефірні канали - ТРК «УТ-1» – перший національний та ТРК «Ера», ТРК «1+1» та ТРК «ІНТЕР». 


Як зазначає Микола Іванович, близько 9 років тому на телевежі пройшла часткова модернізація аналогової апаратури, з встановленням твердодільних передавачів (виробника «Квант-ефір») з можливим переходом на цифрову ретрансляцію. Однак цифрове телебачення й досі недоступне для гірського регіону. Адже у районі так і не було реалізовано державну програму з впровадження цифрового телемовлення. А це дало б можливість станціям транслювати до 32 програм (Т-2).

На станції «Дубове» працює 4 фахівців. Кожен з них чергує на телевежі по тижню. В обов’язки чергового входить стежити за роботою апаратури і за якістю сигналу передачі ТВ каналів. Також робітник має бути напоготові, аби чітко  виконувати розпорядження керівництва з Ужгорода. А у разі збоїв функцій діючих приладів, він переводить роботу станції на резервне обладнання. Микола Іванович зазначає, що після модернізації апаратури, пристрої рідко виходять з ладу. Не виникає проблем й з електропостачанням, аварійні ситуації на лініях електропередач трапляються вкрай рідко. 


Микола Іванович переконаний, що телевежа «Дубове» є однією з кращих серед аналогічних станцій області за комфортністю й апаратним забезпеченням. Будівля має пристойний вигляд, хоч і зведена понад 30 років тому. Аби й надалі підтримувати РТС «Дубове» у належному стані, тут щорічно проводяться косметичні ремонти. Комфорту та затишку кімнатам додають вазони з квітами.

У будівлі функціонують два приміщення, де знаходиться обладнання й звідки  ведеться ретрансляція ефірних каналів, кімната відпочинку й кухня. Обігрів будівлі здійснюється централізованим електроопаленням. Хоч не має всередині приміщення централізованого водопостачання, проте найближче джерело з водою знаходиться всього за 200 метрів від вежі. Працівники також  придбали для власних потреб комп’ютер з доступом до Інтернету, а керівництво видало їм робочі мобільні телефони.

Намагаються співробітники щовесни облагороджувати й територію станції. Навіть на подвір’ї обробляють невелику грядку, де вирощують цибулю, огірки та помідори. Микола Іванович каже, що тут, на високогір’ї, городина навіть швидше дозріває, ніж на низині, -   допомагає сонце.


Микола Бойчук запевняє, що колектив станції дружний. Адже  щораз зміна, яка здає чергування, зустрічає чергового, який заступає, й допомагає йому доставити рюкзак з продуктами та речами першої необхідності до вежі. Зазвичай, працівники щораз виносять з собою продукти, що мають короткотривалий термін зберігання. А ось запаси картоплі чи круп робітники вежі, за можливістю, вивозять на вантажівках кілька разів на рік. Микола Іванович каже, що все залежить від того, чи підвернеться їм якийсь транспорт, що проїжджатиме поблизу телевежі. А вантажівки у напрямку до РТС «Дубове» їздять у осінній та літній період часто. Адже чимало місцевих мешканців мають в урочищі Делуц сінокоси. Тож Микола Бойчук разом з колегами часто домовляються з селянами про підмогу. Іноді допомагають чоловікам у транспортуванні продуктових запасів й співробітники мобільних зв’язків – «Київстар» та «Лайф», які орендують дубівську вежу й через неї розповсюджують свої послуги. 


Хоч більшість часу черговий перебуває один на телевежі, однак сумувати йому ніколи. Окрім основної роботи – стежити за роботою обладнання та виконувати дані доручення керівництва, черговий має доглянути квітники, зготувати їжу, прибрати приміщення, наносити воду з джерела. Іноді викроюють час робітники й для прогулянок у хащі. В осінній період виходять й на «тихе полювання». Микола Іванович каже, що за сезон може заготовити на зиму до кількох кілограмів сухих грибів. 


- Телевежею все менше цікавляться пересічні громадяни, - зауважує Микола Бойчук, - а на початку свого існування станція  була доволі популярним місцем для візитерів. Нині відновлюють добру традицію сходження на гору, в урочище Делуц, хіба що школярі, які свій турпохід здійснюють у супроводі вчителів.  Для учнів це не просто захоплююча подорож, а й   можливість ознайомитись з роботою телевежі. 

Та вони не єдині, у гості до робітників станції навідуються й вівчарі, які випасають отари на плаях поблизу об’єкта, заглядають сюди й іноземці та байкери на квадроциклах.


Еволюція суспільства несе нові форми розповсюдження інформації, але телевежі завжди нагадуватимуть: вони були першими в ефірному просторі району. 

Л.БІЛАК, березень 2015 року.

Фото з архіву.

Поділитися:

Коментарі
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.